Заједно против насиља

Вршњачко  насиље   је   све  чешћа  тема  у  јавности, а  један  од  начина  да  се  промени  свест  најмлађих  јесте  едукација. Најновији подаци  говоре  да  је  свако  четврто  дете  у  нашој  земљи  жртва  вршњачког насиља, а  све  чешћи  вид  насиља  је  и  дигитално.

Општина  Земун  препознала  је  значај  превенције  вршњачког  насиља, па  ће  тако  сви   млађи  основци  на  територији  општине,у  оквиру  пројекта  превенције  вршњачког  насиља, бити  у  прилици  да  погледају  бесплатну  представу ,,Ко  се  лема,другаре  нема“. Овај  пројекат  спроводе  Канцеларија  за  младе  Градске  општине  Земун  и  Полицијска  станица  Земун,а  до  сада  су  је  погледали  ученици нижих  разреда  основних  школа  у  Батајници.

Прва  у  низу  представа  одиграна   је  у  ОШ,,Бранко  Радичевић“ у  Батајници.Том  догађају, одржаном  26.9.2017.године, у  свечаној  сали  школе, присуствовао  је  председник  Градске  општине  Дејан  Матић, који  се  том  приликом  обратио  ученицима.

,,Ђачко  доба  одувек  се  сматралоза   најлепши  период  у  животу  човека“,рекао  је  поред осталог,председник  ГО  Земун, Дејан  Матић, и  додао  да  ће  локална  заједница  учинити  све  што  је  у  њеној  моћи  да  тако  буде  и  даље. ,,Кажу  да  лепа  реч  гвоздена  врата  отвара. То  добро  знамо  ми  старији.Веома  је  важно  да  и  ви  то  запамтите  и  тако   се  понашате. Никада  немојте  да  учините  другима  оно  што  не  бисте  волели  да  неко  уради  вама. Градска  општина  Земун  је  увек  била  и  биће  уз  вас, да  вам  обезбеди  најбоље  услове  за  школовање,да  вам  набави  савремену  опрему  за  учење,уреди  учионице,фискултурне  сале  и  паркове  везане  за  игру. Да  бисте  били  безбедни  у  школи, о  вама  се  брину  ваши  учитељи  и  наставници, али  и  наши  другари  из  полиције. Кад  се  заврши  данашњи  програм,слободно  им приђите  и  питајте  их  све  што  желите. Они  су  ту  због  вас. Желим  вам  да  се  лепо  дружите  и  учите,како  би  вам  ђачко  доба  остало  у  најлепшој  успомени“, рекао  је ученицима  наше  школе, Дејан  Матић.

Прва  представа  Удружења  грађана,,Чича  Мичино  позориште“ ,под  називом ,,Ко  се  лема,другаре  нема“, приказује  авантуре  основаца.Ученици  нижих  разреда  земунских  основних  школа  имаће  прилику  да  науче  колико  је  важно  да  поштују  једни  друге  и  како  се  на  време  спречава  вршњачко  насиље.

Присутни  ученици  су  после  представе  добили  едукативни  материјал  и  распоред  часова  који  су  за  њих  припремили  Полицијска  станица  Земун  и  Градска  општина  Земун.

Ову  представу  ће  имати  прилику  да  погледају  сви  ученици  основних  школа  са  територије  општине,почев  од  септембра, па  до  краја  децембра 2017. године.