Наше десетогодишње искуство у УНИЦЕФ пројекту ,,Школа без насиља“

Школа се укључила у Уницефов програм 2008. године иницијативом психолога школе Весне Живановић и тадашње директорке Марјане Мрђен у циљу спречавања насиља у школи. Предвиђеном сертификацијом програм је веома успешно спровођен 3 године, оцењен је као садржајан и потпуно имплементиран у Развојни план школе. С обзиом да највећи број анкета покажу да свако  четврто дете трпи неки вид насиља од вршњака сви запослени су се укључили у борбу да насиље не толеришемо и да пратимо и евидентирамо сваки облик насиља у школи. Свеобухватни програм се наставио свих ових година  са жељом да наша школа постане сигурно, безбедно, подстицајно место за учење и развој. Мере програма се спроводе у свакој одељењској заједници кроз правила понашања, реституцију, доследност, Вршњачки тим, Тим за заштиту деце од насиља, злоствљања и занемаривања, Форум театар, као и разноврсну понуду превентивних наставних, ваннаставних активности за ученике.Сви  директори и сви запослени трудили су и градили унутрашњу заштитну мрежу са планом  помоћи свима у школи ако се деси насиље као и онима који се  насилно понашају уз поштовање и примену  Протокола за заштиту деце.У овој  школској години на улазу у холу школе  урађен је трајни пано Протокола о поступању у случају да се насиље деси који употпуњује информације у кутку за родитеље. Школа је отворенија за укључивање и прихватање програма превенције са локалном средином и свим осталим институцијама које се баве превенцијом насиља. У школи пореде школског полицајца негује се сарадња са МУП одсеком за превецију где сем обавезних тема  припреме за наше ученике већи број предавања везаних за спречавање електронског насиља које постаје доминантно у школама.Најјачи инструмент који нам је помогао да пратимо, бележимо и реагујемо на насиље у школи је наш Дисциплински лист који ученици и родитељи респектују, јер нам омогућава да објективно оценимо владање ученика и одвојимо га од учења.  После нашег  десетогодишњег искуства  желимо да истакнемо значај и потребу заједничког и усклађеног деловања школе, породице и локалне заједнице у настојању да потпуно очистимо наше учионице од насиља и да овај програм богатимо и даље.

Славица Денић, стручни сарадник