Међународни дан дечијих права

Широм света, па и у нашој школи, обележава се  20. новембар, Међународни дан дечијих права. Годину дана након оснивања Светске организације, Генералана скупштина Уједињених нација 11. децембра 1946. године створила је организацију за помоћ деци UNICEF. Због масовног умањивања вредности животних шанси и повреда права детета, као први корак је донесена „Повеља о правима детета“ 20. новембра 1959. године. Од  тада је 20. новембар Дан права детета.

У преамбули ове Повеље стоји реченица која указује на њен смер:

Човечанство дугује деци најбоље што има.

Двадесет година касније, 1979. године, у „години детета“, поднесен је предлог да се ова Повеља прошири тако да буде међународно-правно обавезујућа. Десет година касније, након напорних преговора, донесена је Конвенција о правима детета са 54. члана од стране Генералне скупштине Уједињених нација.

20171117_181745