БРАНКОВИ ЂАЦИ ОБЕЛЕЖАВАЈУ СРЕТЕЊЕ

IMG_20200215_111003

Да  су Бранкови  ђаци  били  активни  и  преко  зимског  распуста,  показује  пример  чланова  црквено-дечијег  хора ,,Орлић“  који  су  се  на  велики  црквени  и  државни  празник  Сретење  Господње, одазвали  позиву  свештенства  из  Саборне  цркве  у  Београду и  певали  на  литургији.

Овај  празник је  уједно  и  Дан  државности  Србије  и  слави   се  као  сећање  на  1804. годину, када  је у  Орашцу  донета  одлука  о  подизању  Првог  српског устанка  за  ослобођење од  Турака. На  исти  дан, али  1835.године  у  Крагујевцу  је  усвојен  и  заклетвом  потврђен  први  модерни  Устав  Кнежевине  Србије, познат  као  Сретењски  устав.

Након  завршене  литургије, Бранкови  ђаци, искористили  су прилику  да  на  овај  велики  празник, посете  и  гробове  великана  наше  писмености  и  културе  Вука  Стефановића  Караџића и  Доситеја  Обрадовића, и да одају  почаст великим  српским  просветитељима.

На  овај  начин  наши  другари  из  школе, а  уједно  и  чланови  хора ,,Орлић“, обележили  су  велики  државни  празник, уз  напомену  да  су  и  овога  пута  својим  присуством, понашањем  и  предивним  гласовима  били  достојни  својих  предака, своје  школе  и  свога  места.