Одржан угледни час: Прослава крсне славе

На дан Светога Нектарија Егинског (22.11) ове године одељење 5-2 је у склопу угледног наставног часа из Православног катихизиса прославило свога светитеља заштитника

Вишеструко су се ђаци одељења 5-2 ОШ „Бранко Радичевић“ у Батајници припремали за прославу крсне славе. На часовима веронауке су проширили своје знање понето из својих православних породица о значају, настанку и начину прославе заштитника своје породице. Неки ученици су сами хтели, а и умели, да умесе пецива и колаче за послужење гостију. Други су радо ангажовали своје маме или баке да испеку славски колач или припреме жито. За освећење славског колача је набављено црвено вино домаће батајничке производње. У ђачким плановима је већ виђена сарма и печење, али услови прославе у учионици нису допуштали претерану славску гозбу. Сваки од вероученика из 5-2 је од срца учествовао у организацији и реализацији славе. Набављено је пиће, донети слаткиши и грицкалице. Но, најважније од свега је да су ђаци поделили задужења и припремили славкси колач, славско жито (кољиво), свећу и вино.

Крсна слава је прослављена у кабинету за веронауку у који су успели стати домаћини, али и гости из других одељења, другари са грађанског, наставници, учитељице, теткице, те специјални гости: бивши ученици наше школе, сада средњошколци, који су дошли да свечано „предају славу“ својим млађим другарима.

Обред резања славског колача и освећења кољива служио је отац Ален Вукашин из Цркве Рођења Пресвете Богородице у Батајници. Свештеник је на крају обреда произнео пригодну беседу у којој је поучио ученике и све присутне значају хришћанске љубави према ближњем, међусобне сарадње и личног подвига сваког ученика.

Након тога два, унапред одређења ученика су послужили госте славским житом и колачем, и свим осталим што су ученици с љубављу припремили и донели. Овај чин показао је ученицима колики је значај гостољубља у животу православног хришћанина.

Славу је дошла да честита и прослави са ђацима 5-2 и директорка школе Марија Ђурић, секретар Савка Нешић, психолог Весна Живановић, педагог Јадранка Травица, библиотекари Славица Денић и Јелена Богдановић, наставници Тамара Бабић, Љубица Станковић, Анита Петровић Богдановић (разредна 5-2), Горан Милић, Данијела Вучковић и многи други гости. Најдражи гост је свакако била некадашња учитељица слављеничког одељења Анита Бура.

Општи утисак је да су ученици врло одговорно и с љубављу припремили и прославили одељењску славу поштујући своју хришћанску традицију. У прослави су дали акценат пре свега свештеном чину, славском колачу, кољиву и паљењу славске свеће. Остаје им још и домаћи задатак да и код својих кућа препознају и истакну овај најбитнији део прославе крсне славе у Срба.

Како су ђаци дошли на идеју да славе одељењску славу?

Праксу да одређена одељења прослављају патроне – заштитнике увела је вероучитељка у ОШ „Бранко Радичевић“ Жељка Павловић пре пар година. На њен предлог пар одељења се прихватило да обележава одређеног светитеља као своју одељењску крсну славу. Једно од тих одељења је прошле школске године завршило своје осмогодишње школовање и ђаци су предложили да неко настави праксу прославе Св. Нектарија као патрона. Избор је пао на одељење њихове бивше учитељице Аните Буре, садашње 5-2. Ученици 5-2 су с радошћу прихватили такав један предлог и одмах се дали у свеобухватно планирање њихове „славе“.

Ђорђе Остојић, вероучитељ

Фото-галерија