Одлазак у филхармонију

У среду, 19.3.2014. ученици наше школе и школе „Светислав Голубовић Митраљета“ посетили су најпознатији симфонијски оркестар у нашој земљи, Београдску филхармонију са посебним поводом. У пратњи наставница Данијеле Младеновић и Аните Петровић Богдановић, присуствовали смо премијери извођења дела руског композитора Сергеја Прокофјева под називом „Пећа и вук“. Кроз причу овог уметничког дела водио нас је наратор, познати водитељ Драган Илић. Композиција прича причу о дечаку Пећи, који у дворушту ужива дружећи се са животињама птичицом, мачком и патком. У једном тренутку појављује се вук који прогута патку и покушава да нападне остале у дворишту. Храбри Пећа на мудар начин успева да савлада вука и уз помоћ свога деде и ловаца у поворци одводи вука у зоолошки врт.

Сваки лик из приче приказан је у делу посебним инструментом. Мачку је представио кларинет, птичицу флаута, патку обоа, вука три хорне, Пећиног деку фагот, а Пећу гудачки иструменти. Нама су се највише допали ударачки инструменти (тимпани) који су представљали ловце.

Иако је дело кратко трајало, оставило је на нас велики утисак. Сви су се вратили кући пуни позитивних утисака.

Композиција се изводи до 31. марта. Уколико сте заинтересовани, топло препоручујем да је послушате.

Ања Толимир 6/1